Saraybosna Üniversitesi

Saraybosna Üniversitesi

Saraybosna Üniversitesi tarihlerle dolu bir ülkedir. Yaşadıkları zorlu günlerin ardından geriye gerçek duygular ve gerçek eserler kalmıştır.

Saraybosna Üniversitesi

Köklü tarihi ve öğrenim fakültelerinin geniş kapsamı ile Saraybosna Üniversitesi, kurulduğu 1949 yılından günümüze gelişim göstererek Bosna Hersek’in en büyük üniversitesi haline gelmiştir. Saraybosna Üniversitesi; teknik bilimlerden Hümaniter bilimlere, sosyal bilimlerden teknik bilimlere ve tıptan sanatsal eğitime kadar gerek akademik gerekse de profesyonel anlamda verdiği eğitimle oldukça geniş kapsamlı ve dengeli bir yapıya sahiptir. Saraybosna Üniversitesi Bologna Beyanatına göre; üç veya dört yıllık lisans, bir veya iki yıllık yüksek lisans ve üç yıllık doktora eğitimleri de dahil olmak üzere her yıl toplamda 7 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Ayrıca tam zamanlı ve yarı zamanlı öğrenciler ile birlikte yabancı öğrenciler de toplandığında, üniversitenin bünyesinde yaklaşık olarak 55 bin öğrenci eğitim almaktadır. Bu öğrencilere eğitim veren öğretim görevlisi, doçent ve profesör sayısı ise 1,640’tır.
Saraybosna Üniversitesi’nin sunduğu çağdaş eğitimden modern araştırma teknikleri ile birlikte yararlanmak ve Avrupa’nın göbeğinde farklı kültürlerin etkileşimi ile dünya vizyonunu geliştirmek için Point Eğitim Merkezi ile iletişime geçin. Yurtdışı eğitim konusunda profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti veren Point Eğitim Merkezi, başarılı bir kariyer için ilk adım olan üniversite eğitiminizi Avrupa standartlarında almanızı sağlamaktadır.

Uyguladığı eğitim reformları ile uluslararası eğitim sektöründe lider bir konuma sahip olan Saraybosna Üniversitesi, Bosna Hersek’te yer alan en eski ve köklü üniversitedir.
Saraybosna Üniversitesi’nin sahip olduğu fakültelerde farklı tüzel kişilik faaliyeti uygulandığından, kayıt olunacak bölüme göre başvuru şartları ve kayıt ücretleri de değişiklik göstermektedir. Saraybosna Üniversitesi; Bosna Hersek’in Donji Vakuf, Gorazde, Rosulje, Zvornik, Kurşun, Pridvorci, Magpies, Ustikolina, Soluk ve Hrasnica gibi farklı şehirlerine yayılmış fakültelerinde eğitim vermektedir. Ahlaki açıdan belirli değerlere sahip olan, bireysel ifade özgürlüğüne ve akademik kaliteye değer verilen bir üniversitede okumak isteyen tüm öğrenciler, küresel eğitime katkıda bulunmak isteyen ve bilimsel çalışmaların her geçen gün daha da geniş ölçekte yapıldığı Saraybosna Üniversitesi’ni Point Eğitim Merkezi’nin profesyonel danışmanlığı ile tercih edebilir.

Avrupa standartların modern eğitim anlayışı ve farklı üniversiteler ile yaptığı işbirliği sayesinde üniversite seçimlerinin öncelikli tercihi olan Saraybosna Üniversitesi imkanlarından Point Eğitim Merkezi danışmanlığı ile yararlanmak, kariyerinize bir adım önde başlamanızı sağlayacaktır. Geçmiş yıllarda aynı tarihi birlikte yaşadığımız Bosna Hersek’in kardeş şehri Sarajove’da da eğitim imkanları sunduğumuz Saraybosna Üniversitesi’nde din, dil ve ırk ayrımı yapılmayan eğitim anlayışından yararlanmak için Point Eğitim Merkezi’mizden randevu alabilirsiniz.
Mesleki eğitim, akademik kurumlar ve enstitüler, araştırma projeleri, eğitim kuruluşlarının birimlerinde doğrudan staj olanakları sunan Saraybosna Üniversitesi, oldukça geniş bir yelpazeye yayılan faaliyet olanakları sunmaktadır. Yayıncılık faaliyetlerinden bilimsel çalışmalara, kamu ve özel sektör için entelektüel hizmet anlayışını benimsemiş güvenlik sertifikası programlarından edebi yayın çalışmalarına kadar birçok faaliyete imza atan Saraybosna Üniversitesi, 2 akademi ve 15 fakültesiyle eğitim vermektedir.
Sırbistan ve Karadağ’da bulunan üniversitelerle oldukça yoğun bir etkileşim içerisinde çalışmalarını sürdüren üniversite, bilimsel araştırma ve öğretim alanlarında diğer üniversitelerle geniş ölçekli bir işbirliği içerisindedir. Hala kapsamlı bir şekilde devam eden Belgrad Üniversitesi işbirliği, Belgrad’ta yer alan diğer üniversiteler ile de aynı titizlikle sürdürülüyor. Saraybosna Üniversitesi ayrıca; Kragujevac, Novi Sad, Podgorica, Priştine, University of Arts ve Niş ile verimliliği her geçen gün artan bir işbirliği içerisindedir. Dünya genelinde Çin ve Güney Amerika’dan 1997-1998 faaliyetleri için özel olarak mesleğinde başarılı tıp uzmanları tutularak, verilen eğitimin uluslararası işbirliği ile üst düzeyde olması sağlanmıştır.

Saraybosna Üniversite Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saraybosna Üniversitesi hangi dilde eğitim veriyor?

Bosna Hersek üniversitelerinde Türkçe, Boşnakça ve İngilizce şeklinde eğitim verilir. Tüm bu diller arasında ortak olarak kullanılan ve aktif olarak konuşulan dil ise Boşnakçadır.

Bosna-Hersek’ e gitmek için vize gerekli mi?

BosnaHersek – 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesizdir. Osmanlıya en sahipliği yapan en gözde Balkan ülkesine gitmek ve üniversite eğitimi almak çok kolay.

Bosna-Hersek’te okumak için neler gerekiyor?

Bosna Hersek Üniversitesi’ne kayıt şartları aşağıdaki gibidir: Kimlik ve noter onaylı kopyaları, orijinal oturma izni, kimlik fotokopisi, transkript, diploma, sağlık raporu, ülkeden sağlık sigortası, biyometrik fotoğraf, sabıka kaydı ve pasaport. Tüm bu belgeler noter tasdikli olmalıdır.

Bosna Hersek Üniversitesi’nden alınan diploma Türkiye’de geçerli midir?

Bosna Hersek Üniversitesi Türkiye’de geçerli bir diplomaya sahiptir. Ülkemizde geçerli bir diplomaya sahip olan Bosna Hersek Üniversitesi, YÖK tarafından belirlenen diploma kurallarına tam olarak uymaktadır ve bu nedenle ülkemizde ve Avrupa’nın geri kalanında geçerli bir diplomaya sahiptir.

ECTS; Avrupa Kredi Transfer Sistemi(European Credit Transfer System) Nedir?

Her yarı yıl için 30 kredi olarak belirlenen çalışma programı dahilindeki krediler, bireysel ölçekli kurslarda başarı gösteren öğrencilere verilir. Krediler;

Bosna Hersek genelinde ve bazı durumlarda Avrupa’da da transferi mümkün olan kredilerdir. Öğrencinin ne kadar süre boyunca çalışma programına dahil olacağına bakılmaksızın geçerli olan ve kazanılmış kredilerdir.

SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ;

Tıp Fakültesi Felsefe Fakültesi
İktisat Fakültesi Spor Fakültesi
Hukuk Fakültesi Ormancılık Fakültesi
Eczacılık Fakültesi Ziraat Fakültesi

Klinik Üniversite Merkezi
1894 yılında il hastanesi olarak kurulmuştur ve 45 farklı organizasyon birimi mevcuttur.

Öğrenci Birliği
1998 yılında Saraybosna Üniversitesi öğrenci derneklerinin bir uzantısı olarak kurulmuştur.

#saraybosnauniversitesi #yurtdışıeğitim #saraybosnadaeğitim #saraybosnauniversiteleri #saraybosna

Saraybosna Üniversitesi Harita Konumu

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!