Bosna Hersek’te Üniversite Okumak

Bosna Hersek’te üniversite okumak siz öğrencilerin ufkunu son derece olumlu bir biçimde açacaktır. Hem dil gelişiminiz açısından hem de farklı kültürler..

Bosna Hersek’te Üniversite Okumak

Avrupa’nın başarılı üniversitelerinde üniversite okumak isteyen herkesin aklına Bosna Hersek’te üniversite okumak gelmiştir. Multikültürel yapılarıyla da benzerlerinden öne çıkan bu okulların akla gelmesi ve bu denli yüksek rağbet görmesi de oldukça doğaldır. Bosna Hersek, coğrafi konum açısından oldukça güzel bir konumdadır. Hem denizel hem kırsal iklimi ile oldukça doğal ve yaşanası bir ülkedir. Avrupa’da medeniyetin beşiğinde bulunan bu ülkenin üniversiteleri de kendisi gibi her geçen gün gelişimine hız katarak ilerlemektedir. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı güvencesi ile de rahatça kayıt yaptırabilme imkânınız da varken neden böyle güzel bir ülkede okumak istemeyesiniz ki?

Bosna Hersek üniversiteleri, özellikle yabancı dilini geliştirmek ve çok kültürlü bir ortamda ünibersite eğitimini almak isteyen öğrenciler için her zaman güzel bir opsiyon olmuştur. Bu üniversiteler hem yabancı dilinizi geliştirebilme imkanını hem de çoklu bir kültürde okuma fırsatını sonuna kadar sunmaktadır öğrencilerine. Bu artılarını bir kenara bırakırsak eğitim açısından son derece hassas olmakla birlikte global olarak tanınan, prestijli üniversitelerdi. Üstelik bu güzide üniversiteler tüm bu imkanları, Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından yönlendirilen adaylarına herhangibir taban puanı istemeden sunmaktadırlar. Evet Bosna Hersek’te Üniversite Okumak için hiçbir ÖSYM puanına ihtiyacınız yoktur, kayıt işlemlerinde de yanınızda bulunan profesyoneller sayesinde güven ortamı vardır.

Bosna Hersek’te üniversite okuyan mezunlar çok büyük bir çoğunluk olarak yaptıkları bu seçimden memnun ülkelerine veya dünyanın başka yerlerine dönmüşlerdir. Çünkü bilirler ki bu kadar uygun fiyata Avrupa’nın başka bir yerine bu kadar yararlı bir eğitim almak oldukça güçtür. Bosna Hersek’te Üniversite Okumak, yurtdışında başka bir ülkede üniversite okumakla karşılaştırmak gerekirse oldukça uygun fiyatlıdır. Genellikle Türkiye’de ortalama bir vakıf üniversitesinde istenen harç ücretinden bile uygun bir fiyat skalasına sahip bu üniversiteler gerçekten diğer Avrupa üniversiteleriyle karşılaştırıldığında neredeyse bedava kalıyor. Ayrıca Bosna Hersek Üniversitelerinin bu uygun fiyatları bütün bölümleri için geçerli. Tüm bu imkanlar bir araya gelmişken artık neden yurtdışında okumak bir hayal olarak kalsın ki? Özellikle Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı gibi köklü firmalar size güvence sağlarken Bosna Hersek’te Üniversite Okumak artık bir rüya değil.

Bosna Hersek ve Üniversiteler

Bosna-Hersek, Güneydoğu Avrupa’da Hırvatistan, Macaristan, İtalya ve Karadağ ile sınır komşusu olan bir ülkedir. Ülkenin zengin bir tarihi ve birçok kültürel geleneği var. Üç ulusun ülkesi veya trstina-neštevanazemalja (dört ulusun ülkesi) olarak da bilinir. Her milletin kendine has özellikleri vardır. Örneğin, Bosnalı Müslümanlar Bosnalı Hırvatlar olarak bilinir ve Bosnalı Hırvatlar Bosnalı Sırplardır. Bosna-Hersek’teki çoğu insan mükemmel bir yaşam standardına sahiptir. Bununla birlikte, ülke hala 1990’larda yıkıcı bir savaştan kurtuluyor. Üniversiteler ülke kültürünün önemli bir parçasıdır ve benzersiz kimliğine katkıda bulunur.

Her üniversite kendi yönetim ve yönetiminden sorumludur. Saraybosna Üniversitesi – 13 üyeden oluşan üniversite konseyi tarafından yönetilmektedir. Konsey, üniversitenin icra kurulu başkanı olan rektörü atar. Diğer üst düzey yetkililer arasında yönetim ve finanstan sorumlu rektör yardımcılarının yanı sıra rektör yardımcısı da yer alıyor. Hukuk departmanı, üniversite yetkililerine yasal tavsiyelerde bulunur ve yolsuzluğa karşı koruma görevi görür. Üniversite hukuk profesörleri, üniversite tüzüklerinin güncel ve mevcut yasalara uygun olmasını sağlamaktan sorumludur.

Bosna Hersek’teki tüm üniversiteler kamu kurumlarıdır. Devlet üniversitelerinin öğrenim ücreti aldığı Amerika’daki bazı eyaletlerin aksine, Bosna Hersek’teki devlet üniversiteleri hiç öğrenim ücreti almıyor. Bunun yerine, yıllık olarak devlet fonu alırlar. Tüm öğrenciler, sosyoekonomik durum veya aile geliri ne olursa olsun ücretsiz eğitim alırlar. Öte yandan, devlet tarafından yürütülen ve maddi imkânları olmayan lise mezunlarına eğitim bursu veren bir burs programı da bulunmaktadır. Bu programlar, düşük gelirli ailelerden gelen ve kendi başlarına üniversite eğitim ücretini karşılayamayan öğrenciler için son derece faydalıdır.

Her üniversitenin bölgesi ve tarihine göre benzersiz bir karakteri vardır. Saraybosna Üniversitesi, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunmaktadır. 1984 yılında Bosna Savaşı’nın sona ermesinden sonra ülkede yeniden yapılanma ve eğitim için bir umut ışığı olarak kuruldu. Bugün, bu büyük üniversite, yerel mahallelerde ‘sodelske interesne grupe’ (sosyal çıkar grupları) olarak adlandırılan hayır işlerine adanmış çok sayıda öğrenci organizasyonu aracılığıyla çevresindeki topluluklarla güçlü bağlarını sürdürmektedir. Yerel topluluklarla olan bu yakın bağ, Saraybosna Üniversitesi’nin hem yerel hem de ulusal ihtiyaçlara hizmet etmeye adanmış bir kurum haline gelmesine yardımcı oldu.

Üniversiteler, ulusal birliği ve eğitimin büyümesini teşvik ederek Bosna-Hersek’teki kültürel kimliği şekillendirmede önemli bir rol oynamaktadır. . Her üniversitenin bulunduğu bölgeye ve tarihe göre benzersiz bir karakteri vardır. Saraybosna Üniversitesi – 40 yılı aşkın geçmişiyle Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. 2018 yılında QS World University Rankings’e göre akademik mükemmellik açısından dünya çapında 59 ülke arasında 29. sırada yer aldı. Bu sıralamalar zaman içinde değişebilecek olsa da, Bosna-Hersek üniversitelerinin son birkaç on yılda ne kadar başarılı olduğunu gösteriyorlar!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!