Bosna Hersek Üniversiteleri Bölümleri

Bosna Hersek Üniversiteleri Bölümleri

Bosna Hersek Üniversiteleri bölümleri pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Kişiler kendilerine en uygun olan bölümü tercih etmelidir.

Bosna Hersek Üniversiteleri Bölümleri

Bosna Hersek Üniversiteleri Bölümleri ve eğitim kalitesiyle her geçen gün daha da parlıyor. Avrupa’nın ortasındaki kardeş ülkemiz gün geçtikçe eğitimi ile adını daha çok duyuruyor. Bologna Kriterleri gibi Avrupa’da geçerli pek çok kalite anlaşmasına imza atan Bosna Hersek bu imzaların karşılığını yeterince veriyor. Ayrıca ERASMUS gibi programlara etkin katılımıyla da öğrencileri için daha da avantajlı bir konuma yükseliyor. Mezun olduğunuzda ise sizi Avrupa’nın 47 ülkesinde geçerli mavi diploma bekliyor olacak. Böylece yurt içinde ve yurt dışında istediğiniz yerde çalışma şansına sahip oluyorsunuz. Üstelik okurken kazanacağınız uluslararası tecrübe ile iş hayatında daha da başarılı olacaksınız.

Bosna Hersek üniversitelerinde okumak isterseniz sadece lise diplomanız yeterlidir. Lise diplomanızla Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerine gelin ve bu muhteşem dünyanın kapılarını beraber aralayalım. Hemen söyleyelim ki Bosna Hersek üniversiteleri Avrupa şartlarına göre oldukça cüzi, bütçenizi sarsmayacak fiyatlardır. Hatta ülkenizdeki çoğu üniversiteden bile daha hesaplıdır. Bir öğrencinin barınma dahil bir aylık tüm giderleri 300 € civarında oluyor. Gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri ile kardeş ülke Bosna Hersek’te okumanın keyfine doyamayacaksınız. Ortak bir tarihi ve kültürel geçmişimizin olması sizi yabancı hissettirmeyecek. Adeta İstanbul’da bir semtte gibi hissedeceksiniz. Tüm bunlardan sonra size sadece istediğiniz, hayalini kurduğunuz Bosna Hersek Üniversiteleri Bölümlerinden birini seçmek kalıyor.

Bosna Hersek üniversitelerinde eğitim dili Boşnakçadır. Bunun için bir yıl Boşnakça ve İngilizce hazırlık okumanız gerekir. Ancak isterseniz Uluslararası Travnik Üniversitesi eğitim dili Türkçedir. Hazırlık okumanıza gerek kalmadan istediğiniz fakülteye başlayabilirsiniz. Bosna Hersek üniversiteleri birçok lisans, yüksek lisans programlarında eğitim veriyor. Uluslararası Travnik Üniversitesi 6 fakülte ve toplam 26 bölümle hizmet verir. Ayrıca tüm üniversiteler ECTS( European Credit Transfer System) Avrupa Kredi Transfer Sistemi’ne dahildir. ECTS; bir dönemde 30 kredi olarak belirlenen dersleri başarılı olarak geçen öğrencilere verilir. Bosna Hersek ve Avrupa üniversitelerince geçerli sayılır. Yani o dersi hangi Avrupa ülkesine giderseniz gidin almış sayılırsınız. Bosna Hersek Üniversiteleri Bölümleri hakkında daha fazla merak ettiğiniz ne varsa sizi Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerimize bekliyoruz.

Saraybosna Üniversitesi

Saraybosna Üniversitesi, Bosna-Hersek’teki tek üniversitedir. Ülkenin tüm kantonlarından ve yurtdışından gelen öğrenciler üniversiteye kayıt olabilirler. Üniversite, mühendislik, tıp, hukuk, işletme ve eğitim dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerde lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunmaktadır. Saraybosna Üniversitesi, çok sayıda nadir kitap ve dergi içeren büyük bir kütüphaneye sahiptir. Üniversitede iyi donanımlı bir spor salonu, yüzme havuzu ve sağlıklı yaşam merkezi bulunmaktadır. Pek çok öğrenci, dersler için Saraybosna’yı ziyaret ettiğinde bu olanaklardan yararlanır.

Saraybosna Üniversitesi, I. Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre önce kuruldu. Bu savaş başlamadan önce, birçok öğrenci üniversite kurslarına kaydoldu. Bunun nedeni, yeni Bosna devletinin eğitim sistemini modernize etmek istemesiydi. Modern ders kitapları ve öğretmenler için ders kitapları bu süre zarfında yurt dışından geldi. Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi, Saraybosna Üniversitesi’ndeki genişleme planlarını durdurdu. Ancak, savaş bittikten sonra üniversite ön plana çıkmaya devam etti. Şu anda Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor ve Bosna-Hersek’teki sadece birkaç devlet üniversitesinden biri.

1992’deki Bosna krizi sırasında, Saraybosna Üniversitesi Bosna-Hersek’te bir yüksek öğrenim merkezi olarak ulusal öneme sahip oldu. Bu süre zarfında birçok önde gelen politikacı bu üniversitede derslere katıldı. Bosna Savaşı diğer birçok üniversiteyi yok etti, ama bu değil. Bunun yerine, profesörler derslerini yürütmek için uygun binalar bulmaya çalıştıkları için sınıflar kriz boyunca devam etti. Savaş sırasında bunlar yıkıldığında, öğrencilerin çalışmalarına devam edebilmeleri için sınıflar üniversitenin binasına geri taşındı. Buna ek olarak, profesörler, öğrencilerine nerede yer bulabilseler, hatta savaş sırasında tankların üstünde bile konferanslar düzenlediler.

Maalesef, Saraybosna Üniversitesi’nin altyapısının çoğu, Kasım 2004’te kentte yaşanan şiddetli çatışmalarda yok edildi. Buna akademik bölümlerin yanı sıra öğrenci yurtları ve yemekhanelerin bulunduğu birçok bina da dahildi. Kampüste yeni binaların inşa edilmesi ve üniversitede derslerin yeniden başlaması birkaç yıl aldı. Bazı bölümler kampüs dışında dersler verirken, diğerleri bombalama veya silah seslerinden zarar görmemiş konferans salonlarını kullandı. Buna ek olarak, Bosna-Hersek’teki diğer birkaç üniversite, öğrencilerini Saraybosna Üniversitesi’ndeki derslere katılmaları için gönderdi, böylece gerçek bir sınıf oluşturacak kadar öğrenci vardı. Birkaç yıl sonra, bombardımanın verdiği hasar, derslerin üniversite binalarında yeniden başlamasına yetecek kadar azaldı.

Saraybosna Üniversitesi, hem yerli hem de yabancı öğrencileri aynı şekilde çeken Bosna-Hersek’teki en önde gelen üniversitelerden biri. Saraybosna Üniversitesi, çoğu altyapının savaş zamanında tahrip olmasına rağmen, yerinde öğretime devam ederek kriz zamanlarında yüksek öğrenimi teşvik etmede araçsal bir rol oynamıştır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!