Bosna Hersek Üniversiteleri Yabancı Dil Destekli Eğitim Dilinde Verilen Bölümler

Bosna Hersek Üniversiteleri Yabancı Dil Destekli Eğitim Dilinde Verilen Bölümler pek çok öğrenci tarafından araştırılmaktadır.

Bosna Hersek Üniversiteleri Yabancı Dil Destekli Eğitim Dilinde Verilen Bölümler

Bosna Hersek üniversiteleri Yabancı Dil Destekli eğitim verilen bölümler azımsanamayacak kadar çoktur. Bosna Hersek’te okumanın en güzel yönlerinden biri, yurt dışında farklı kültürlerle iç içe yaşarken kendi anadilinde konuya hakim bir şekilde mesleğe yönelik eğitim almaktır. Bilindiği üzere makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, hukuk gibi bölümler anadilde öğrenildiğinde bile kavraması, hakim olması zor bölümlerdendir. Dersi anlatan akademisyenler bile zaman zaman anadilde verdikleri eğitimlerin, yabancı dilde verdiklerinde daha kapsamlı olduğunu itiraf etmektedir. Dolayısı ile bu denli zor bölümlerde başarılı olma adına yabancı dil destekli eğitim almak kişi için özellikle yabancı dilde konuşulan bir ülkede ise oldukça güzel bir imkandır.

Bosna Hersek’teki üniversiteler, çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Yani Dünyanın her yerinden bir sürü öğrencinin bir araya geldiği, kültür etkileşiminde bulunduğu bir ortamdır. Böyle bir ortamda okumanın kişiye katacağı faydalar tabi ki saymakla bitmez. İlk olarak başka ülkelerden arkadaş edinen öğrencinin diğer kültürlerle etkileşime girdiği süre boyunda ufkunun genişlemesi olasıdır. Dünyayı sadece kendi yaşadığı topraktan ibaret görmemeyi öğrenen ufku geniş öğrenciler çıkaran başarılı üniversitelerin sırrı belki de bu çok kültürlü ortamdır. Öte yandan yabancı kültürdeki insanlarla kaynaşan öğrenciler doğal olarak kaynaştıkları arkadaşlarının dilleri hakkında bilgi sahibi olacak ve kendi yabancı dillerini de geliştirebilecektir. Bu gelişme Bosna Hersek üniversiteleri yabancı dil destekli eğitim verilen bölümler ’de okuyan öğrenciler için de geçerli olacaktır.

Bosna Hersek’de yabancı dil destekli eğitim veren üniversitelerinden ilk akla gelen üniversite Uluslararası Travnik üniversitesidir. İçinde yabancı dil destekli eğitim imkanı sunan bir çok bölüm vardır. Öte yandan Uluslararası Travnik üniversitesine kayıt için de adayların Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı her zaman destek olarak yanlarındadır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak müşterilerimizin yapacakları bu önemli tercihte yanlarında olmayı kendimize görev edinmiş bulunmaktayız. Dolayısı ile hem kayıt işlemlerinde hem de kayıt sonrasında Bosna Hersek’te okumaya karar vermiş öğrencilerimize sınırsız desteği vermekteyiz. Biraz daha yabancı dil destekli eğitimden bahsetmek gerekirse bazı Bosna Hersek üniversiteleri yabancı dil destekli eğitim verilen bölümler şu şekildedir (Uluslararası Travnik Üniversitesi) :

  1. İnşaat Mühendisliği
  2. MimarlıkFakültesi
  3. Hukuk Fakültesi
  4. Elektrik Mühendisliği
  5. Makine Mühendisliği
  6. Bilgisayar Mühendisliği

Bosna ve Yabancı Dil Destekli Eğitim

Bosna ve Türkiye’de eğitim sistemleri çok katmanlıdır ve öğrenciler ilkokul, ortaokul ve meslek okuluna devam etmektedir. Ayrıca matematik ve dil öğretiminde farklı yaklaşımları vardır. Her iki ülkede de eğitim, coğrafi bölgeye ve sosyoekonomik duruma göre değişmektedir. Bu iki ülkedeki eğitim sistemleri arasındaki dikkate değer farklılıklara rağmen, her ikisi de son 20 yılda eğitim hedeflerini gerçekleştirme yönünde önemli ilerleme kaydetmiştir.

Bosna’da eğitim sistemi üç kademeye ayrılmıştır: ilkokul (1. sınıflar) -4), ortaokul (5-9. sınıflar) ve lise sonrası mesleki eğitim (esas olarak teknik dereceler için). Eğitim seviyelerinde ilerlemek istiyorlarsa tüm öğrenciler ilkokula gitmek zorundadır. İlkokuldaki notlarına bağlı olarak, öğrenciler daha sonra ortaokula devam etmeyi veya bunun yerine çıraklık yapmayı seçebilirler. Çıraklık daha uygulamalıdır ve genellikle ortaokula gitmekten daha yüksek eğitim seviyelerine yol açar. Ortaokulu tamamladıktan sonra öğrenciler, üniversiteler veya teknik kolejler gibi yüksek öğrenim düzeyindeki programlara girebilirler.

Öte yandan Türkiye’de eğitim sistemi üç kademeye ayrılmıştır: ilkokul (1-4. sınıflar), ortaokul (5-9.sınıflar) ve yüksek öğretim (çoğunlukla dereceler için). Eğitim seviyelerinde ilerlemek istiyorlarsa tüm öğrenciler ilkokula gitmek zorundadır. İlkokuldaki notlarına bağlı olarak, öğrenciler daha sonra ortaokula devam etmeyi veya bunun yerine çıraklık yapmayı seçebilirler. Çıraklık daha uygulamalıdır ve genellikle ortaokula gitmekten daha yüksek eğitim seviyelerine yol açar. Ortaokulu tamamladıktan sonra öğrenciler, üniversiteler veya teknik kolejler gibi yüksek öğrenim düzeyindeki programlara girebilirler. Her iki ülke de son yirmi yılda eğitim sektörlerinde büyük ilerlemeler kaydetmiş olsa da, hala iyileştirilmesi gereken çok yer var.

Hem Bosna’da hem de Türkiye’de eğitim sistemleri tam bir okuryazarlık ve aritmetik hedefine doğru çalışıyor. 2020’ye kadar. Her iki ülke de Bosna Savaşı’ndan bu yana bu hedefe doğru büyük adımlar attı; ancak, daha fazla büyüme için hala yer var. Her iki ülke de bu olumlu yolda devam ederse, birkaç yıl içinde eğitim hedeflerine ulaşabilirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!