Bosna Hersek'te Yaşam Giderleri

Bosna Hersek’te Yaşam Giderleri

Kendi ülkenizden uzakta bambaşka bir ülkede eğitim ya da iş sebebi ile bulunduğunuz sırada en korkulan şey belki de temel ihtiyaçlarınızı..

Bosna Hersek’te Yaşam Giderleri

Size tanıtmak istediğimiz ülke ve üniversiteleri, Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biridir ve gerçekten çok kaliteli bir üniversite eğitimi sizleri bekliyor. Ülkemiz Bosna Hersek. Eski Yugoslavya dan kopan ülkelerden biri olan Bosna Hersek, bağımsızlığını ilan ettikten sonra, hızlı bir kalkınma süreci ile Balkanlar coğrafyasında yıldız gibi parlamaktadır. Yeşiller içinde, tarihi güzellikleri olan, modern yapısı ile dengeleyen şehirleri de son derece gözde, üstelik ilgi çeken ülkelerden biridir.

Bosna Hersek nüfusunun yarıdan fazlası Müslüman Boşnaktır. Yani din kardeşlerimizdir ve yaşamları da bize çok yakındır. Ayrıca Boşnak Halkı Türk insanını çok sever. İki ülke arasında sıkı ilişkiler bulunmaktadır. Üstelik Bosna Hersek Avrupa nın en ucuz ülkelerinden biridir. Hem normal vatandaşlar, hem de öğrenciler için inanılmaz ekonomik bir ülkedir diyebiliriz.

Bosna Hersek te Üniversite Eğitimi ve Yaşam Giderleri:

Bosna Hersek te hemen hemen bütün büyük illerde üniversiteler bulunmaktadır. Türk öğrenciler için gerçekten harika bir eğitim fırsatıdır bu üniversiteler. Önemli bir kısmı gençlerimizi sınavsız olarak kabul etmektedir. Köklü üniversitelerde mesleki eğitiminizi gerçekten donanımlı şekilde alabilirsiniz. Tüm AB ülkelerinde geçerli olan, tanınan ve sadece en yüksek kalitede üniversiteler tarafından verilen mavi diplomanızı alacaksınız.

Dediğimiz gibi Bosna Hersek’de yaşam giderleri son derece makuldür. Ovalarıyla, yaylalarıyla yeme içme noktasında bolluk bereket memleketidir. Gıda rakamları son derece uygundur. Konaklama, ulaşım, okul ücretleri de makuldür ve ne sizi ne de ailenizi zorlamaz.

Bosna Hersek te yaşam giderleri olarak özetlemek gerekirse: Eğitim olarak okul ücretleri yaklaşık olarak 1000 euro ile 5000 euro gibi rakamlar arasında değişmektedir. Bu sınırlar içinde hem lisans, hem yüksek lisans hem de doktora ücretleri bulunmaktadır. Mesela Mostar üniversitesinde eczacılık gibi fen bilimleri bölümleri 2500 eurodur. Saraybosna devlet üniversitesinde diş hekimliği 3500 eurodur. Diğer ülkelerde kıyaslandığında son derece makul rakamlar olduğunu herhalde siz de kabul edersiniz.

Genel anlamda, Bosna Hersek te yaşam giderleri de ekonomik rakamlar. Bir öğrencinin aylık gideri 300 veya 400 euro arasında seyretmektedir. Bu harçlık olarak harcayacağınız rakamdır ve makuldür. Konaklama için kiralık evler ise yaklaşık 400 euro civarındadır ve bu rakam iki öğrenci içindir. Zaten evlerde birkaç arkadaş bir arada kalabilirsiniz. Elektrik ve su, doğalgaz gibi giderler için ise aylık 500 euro gibi bir rakam ayırmanız yeterlidir. Birkaç arkadaşın aynı evi paylaşması durumunda rakamların bölüneceğini ekleyelim.

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 3.5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!