Bosna Hersek Üniversiteteleri

Bosna Hersek Üniversiteteleri

Bosna Hersek Üniversiteteleri, Bosna Hersek eğitiminin öğrencileri cezbeden avantajları vardır. AGİT kriterlerinde bir sistemin olması gerek AB ...

İçindekiler

Bosna Hersek Üniversiteteleri

Bosna Hersek eğitiminin öğrencileri cezbeden avantajları vardır. AGİT kriterlerinde bir sistemin olması gerek AB standartlarının eğitimin her alanında hissedilmesi bu noktada Bosna Hersek’i eğitim açısından cezbedici bir yer yapmıştır.
Bologna standartları, ECTS kredi transfer sistemi Bosna Hersek’de eğitimi cazip kılan olgular arasındadır. Lisans tamamlamak için bulunmaz ülkelerden biri olan Bosna Hersek’ten alınan diplomanın neredeyse tüm dünya, bütün Avrupa’da geçerliliği mevcuttur.
Bosna Hersek’de üniversite öğrenimi için yapılan harç, barınma ve ihtiyaca yönelik harcamalar diğer Avrupa ülkelerindeki eğitimle kıyaslandığında oldukça makul kalmaktadır. Yapılan harcamaların Türkiye’de üniversite okuyan bir öğrencinin yapacağı harcamalara denk olduğu da söylenebilir.

Avrupa üniversiteler birliği üyesi olan üniversitelerde kız öğrenciler için herhangi bir kıyafet yönetmeliğinin olmaması, birçok kız ve erkek öğrencinin Saraybosna Üniversitesi’ni tercih etmesine neden olmaktadır. Kayıt yaptırılan fakülteye göre 1500-2500 Euro aralığında değişen harç ücretleri haricinde, yurt olanakları da yüksek bir standarda sahiptir. 2 ya da 4 kişilik odalar olarak dizayn edilen yurtlarda kat başına 4-5 banyo ve tuvalet olduğu gibi, bazı yurtlarda her odanın kendine ait banyosu da bulunmaktadır. Kahvaltı haricinde 140-170 Euro arasında değişen aylık konaklama ücretleri, kız ve erkek öğrenciler arasında da küçük farklılıklar göstererek şekillenmektedir.

Avrupa Kredi sistemi dahilinde eğitim veren Bosnahersek üniversitesi öğrencilerinin büyük bir kısmı da, 2-3 kişilik arkadaş grupları oluşturarak ev tutmakta ve bu şekilde kişi başına düşen kira ücreti de neredeyse yurt taksitleriyle aynı seviyeye gelmektedir. Ayrıca Bosnahersek üniversitelerine yatay geçiş yapmak isteyenler de tıpkı diğer öğrenciler gibi yurt ve kiralık ev seçeneklerini değerlendirebilir ve bunun haricinde Bosnalı ailelerin kiraya verdiği mobilyalı odaları da tutabilmektedir.

Avrupa Üniversiteler Birliği üyeliği bulunan Bosna Hersek üniversitelerinde eğitim görülürken yapılacak aylık harcamalar, öncelikle kişinin harcamasına göre farklılık göstermektedir. İhtiyaca göre farklılık gösteren bu aylık harcamalar ortalama olarak 250-350 Euro aralığında olacağı söylenebilir.

Herhangi bir Bosna Hersek üniversitesine geçiş yapmak isteyen öğrenciler, öncelikle sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Ancak sigorta masrafları için de makul bir meblağ istenmektedir. Bosna Hersek yüksek öğretimi boyunca öğrenci, herhangi bir sağlık sorunu çıktığında muayene olma hakkına da sahip olunur.

Bologna ve Bosna Hersek Üniversiteleri

2003 senesinden günümüze Bologna Kriterleri kapsamında eğitim veren Bosna Hersek üniversiteleri, Mesleki ve akademik eğitim programlarında yoğun bir trafik yaşanmasını sağlayan bu süreç, Avrupa Kredi Sistemi ve Avrupa Üniversiteler Birliği bünyesine giren Bosnahersek üniversitesine geçiş oranlarını da arttırmıştır.

Eğitim yolunda Bosna’nın üyesi olduğu kuruluşlar…
ENQA(Yükseköğretimde Avrupa Kalite Güvence Birliği)
ESU(Avrupa Öğrenci Birliği)
EUA(Avrupa Üniversiteleri Birliği)
EURASHE(Avrupa Yükseköğretim Kurumları Birliği)
Bu kurumlardan farklı olarak Avrupa Konseyi (UNESCO-CEPES OECD Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü)
BUSINESS EUROPE (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu)

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!