Bosna Hersek Üniversiteleri Türkçe Destekli Eğitim Dilinde Verilen Bölümler

Bosna Hersek üniversiteleri Türkçe dilinde eğitim verilen bölümler azımsanamayacak kadar çoktur. Bosna Hersek’te okumanın en güzel yönlerinden biri, yurt dışında farklı kültürlerle iç içe yaşarken kendi anadilinde konuya hakim bir şekilde mesleğe yönelik eğitim almaktır. Bilindiği üzere makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, hukuk gibi bölümler anadilde öğrenildiğinde bile kavraması, hakim olması zor bölümlerdendir. Dersi anlatan akademisyenler bile zaman zaman anadilde verdikleri eğitimlerin, yabancı dilde verdiklerinde daha kapsamlı olduğunu itiraf etmektedir. Dolayısı ile bu denli zor bölümlerde başarılı olma adına Türkçe destekli eğitim almak kişi için özellikle yabancı dilde konuşulan bir ülkede ise oldukça güzel bir imkandır.

Bosna Hersek’teki üniversiteler, çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Yani Dünyanın her yerinden bir sürü öğrencinin bir araya geldiği, kültür etkileşiminde bulunduğu bir ortamdır. Böyle bir ortamda okumanın kişiye katacağı faydalar tabi ki saymakla bitmez. İlk olarak başka ülkelerden arkadaş edinen öğrencinin diğer kültürlerle etkileşime girdiği süre boyunda ufkunun genişlemesi olasıdır. Dünyayı sadece kendi yaşadığı topraktan ibaret görmemeyi öğrenen ufku geniş öğrenciler çıkaran başarılı üniversitelerin sırrı belki de bu çok kültürlü ortamdır. Öte yandan yabancı kültürdeki insanlarla kaynaşan öğrenciler doğal olarak kaynaştıkları arkadaşlarının dilleri hakkında bilgi sahibi olacak ve kendi yabancı dillerini de geliştirebilecektir. Bu gelişme Bosna Hersek üniversiteleri Türkçe dilinde eğitim verilen bölümler ’de okuyan öğrenciler için de geçerli olacaktır.

Bosna Hersek’de Türkçe destekli eğitim veren üniversitelerinden ilk akla gelen üniversite Uluslararası Travnik üniversitesidir. İçinde Türkçe destekli eğitim imkanı sunan bir çok bölüm vardır. Öte yandan Uluslararası Travnik üniversitesine kayıt için de adayların Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı her zaman destek olarak yanlarındadır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak müşterilerimizin yapacakları bu önemli tercihte yanlarında olmayı kendimize görev edinmiş bulunmaktayız. Dolayısı ile hem kayıt işlemlerinde hem de kayıt sonrasında Bosna Hersek’te okumaya karar vermiş öğrencilerimize sınırsız desteği vermekteyiz. Biraz daha Türkçe dilde eğitimden bahsetmek gerekirse bazı Bosna Hersek üniversiteleri Türkçe dilinde eğitim verilen bölümler şu şekildedir (Uluslararası Travnik Üniversitesi) :

  1. İnşaat Mühendisliği
  2. MimarlıkFakültesi
  3. Hukuk Fakültesi
  4. Elektrik Mühendisliği
  5. Makine Mühendisliği
  6. Bilgisayar Mühendisliği